Uživatel nepřihlášen
GAMES21c.
RSS kanál blogu
Píše: Alex6565 - Rubrika: Blogy
Blog nevyjadřuje názor redakce Zing, více zde.
GAMES21c.

Botanicula, hra která zahřeje u srdce

Čtvrtek 9.5.2013 16:06 - Autor: Alex6565
To se mi líbí

Botanicula, hra která zahřeje u srdceKaždý už určitě zažil den, kdy se vám absolutně nic nedařilo. Všichni jako by vám jen házeli klacky pod nohy a potom se dobře bavili nad vaším utrpením. Všechno vám padalo z rukou a cítili jste se vážně na dně, tak na dně že by vás ani hokejové zlato nepostavilo na nohy. A právě v takovém stavu jsem se nacházel před týdnem, tehdy se mi do rukou dostala Botanicula. Již předtím jsem hrál demo a musím říct, že mě ohromně bavilo, ale plnou hru jsem si přesto nekoupil, dodnes nevím proč.


Dobrodružství začíná

A hned po několika chvilkách ve hře, unášen úžasnou hudbou a grafikou a také občasným Juchůů vašich hrdinů, jsem zapomněl na všechny problémy onoho dne a jen si užíval nádhernou hru. Botanicula působí jako skvělé antidepresivum a baví vás vším, co nabízí. Hru vytvořilo brněnské studio Amanita Design, také zodpovědné za tituly jako Samorost nebo Machinarium. Předchozí tituly mně zaujaly zejména grafikou a zajímavým netradičním zpracováním, leč hratelně mě příliš nezaujaly, ale Botanicula to je jiný příběh.

Krátké video na začátku hry vás uvede do příběhu, ve kterém je krásný mírumilovný svět napaden zlem, zlem které se podobá na jakési pavouky, nebo spíše černé mraky s nohama. Toto zlo vysává veškerý život ze stromů, rostlin a všech obyvatel v tomto herním světě. Jen jediné semínko uniklo ze spárů jednoho z pavouků a padalo a padalo, až dopadlo na jednu podivnou bytůstku, nápadně připomínající oříšek. Následně se seznamujete se skupinkou hrdinů, kteří se vydávají na epickou výpravu za záchranou světa Botanicula a cílem není nic menšího než zasadit ono semínko.


Svěží vítr pro umírající žánr

Hra je typickou  2D Point-and-click adventurou, ale nic dalšího už typické není. Hrou procházíte za pomocí řešení různých úkolů, většinou se jedná o sbírání různých předmětů. Namátkou si pamatuju na sbírání podivných kuřat nebo klíčů. Abyste získali jeden z předmětů, musíte splnit nějaký úkol. Úkoly nejsou příliš těžké a u jejich plnění byste se na moc dlouho zaseknout neměli, ale mně se to stejně podařilo. Ve hře jsem narazil na dva momenty, kdy jsem opravdu nevěděl, co bych měl dělat a právě zde přichází kouzlo Botaniculy. U jiné hry bych po deseti minutách řešení jednoho problému byl naštvaný, možná bych byl i mírně frustrovaný, ale pro nic takového není v této hříčce místo. Hudba vás jednoduše uklidní, vtipné scénky vašich postaviček, které se neúspěšně snaží splnit úkol, vás rozesmějí a celkově se cítíte být spokojeni.

Navíc hra se neřídí, jen klasickým „najdi předmět, seber předmět a dones předmět“. V této hře si užijete různé minihry, z hlavy mě napadá volejbal, ikdyž volejbal říznutý trochou toho LSD. Vše je navíc zabaleno v krásném grafickém kabátku, kterým vás nemůže neuhranout. Navíc na každém kroku vás čekají různé animace, která působí velmi kladným způsobem na vaši bránici a po čase začnete tyto nepovinné interakce vyhledávat. Grafika Botaniculy je vskutku neotřelá a jedinečná, ve světě najdete mnoho různých potvůrek od těch velkých až po ty nejmenší. Většina z nich je inspirována rostlinami, semínky, květinami a podobnými věcmi, inspirace přírodou se zkrátka nezapře a právě tento originální prvek je hlavním kouzlem hry.

Teda až po hudbě, ta je směsicí všeho možného a nakonec z toho vznikl osobitý hudební podkres, který vás chytí za srdce. Tvůrci si dali po hudební stránce opravdu záležet a samotný soundtrack hry je jednoduše boží. Navíc slovíčko Juchůůů, které vyslovují postavičky po splnění nějakého úkolu vám vleze pod kůži a vy budete napjatě očekávat až opět nastane ten okamžik a potom se budete radovat jako malé děti. Po každém splněném úkolu začne také hrát vítězná hudba, která podle mě patří mezi to nejlepší, co hudební producenti vytvořili za posledních pět let, alespoň v oblasti herního průmyslu. Leckdo může namítnout, že skvosty jako Mass Effect a jemu podobné hity, mají hudební stránku hry naprosto nepřekonatelnou a nějaká indie hra jim nemůže konkurovat. Ale jen hudba u Botaniculy působí jako okamžitá injekce plná energie. Tato hra mě prostě dostala a myslím že, jde poznat, že jsem hře zcela propadl a to také dosvědčuje počet dohrání.
Kouzla od Amanita Design

Toho jsem se velmi obával, přece jen jak dlouho vám může trvat dohrát podobnou hru? A navíc dokážu se k ní ještě někdy vrátit? Vždyť je to pořád to samé. Tahle otázka mě opustila hned při prvním hraní, první projetí hry trvá zhruba 3-4 hodiny, tedy pokud to neberete opravdu hopem a budete se kochat zakoutími, které nemají obdobu. Při druhém hraní budete zase ve svém živlu, všechno už znáte a připadáte si jako byste byly ve světě, kde nejsou žádné problémy a panuje pohoda a klid. Hra vás nebude nudit ani při třetím hraní, tedy pokud ji nehrajete třikrát během jednoho dne, to by asi nevyšlo.Snad už ani není více co říci, Botanicula je herní skvost jakému není ve svém žánru rovno. Ohromná porce fantazie a kreativity, kterou tvůrci do hry vložila, stvořila spíše umělecké dílo než hru. Hudba, grafika, příběh, hratelnost, tady prostě není na co si stěžovat a nějaké mínusy hledám jen opravdu obtížně a vůbec si nejsem jistý, jestli mě nějaké vůbec napadnou. Naposledy jsem byl takto okouzlen po shlédnutí  Journey. Při hraní relaxujete a budete si připadat odpočatí jako nikdy. Nemám už více slov, Botanicula je hra u které se budete bavit, budete relaxovat a hlavně si to celé užijete. A ve skrytu duše doufám že stejně jako Samorost se i Botanicula dočká dalšího pokračovaní, jestli si to nějaká hra zaslouží, tak právě tato.

Botanicula na PC, Mac Hodnocení hry
Skóre hry 10 10/10
Botanicula
» Více o hře
Líbí se mi
  • Příběh
  • Grafika
  • Hudba
  • Vlastně úplně všechno
Vadí mi
  • Že to musel skončit
Tisk
Hodnocení:
( Zbývá 8 hlasů pro zveřejnění hodnocení ) Ohodnoťte článek kliknutím na hvězdičku.
 

Napsat nový komentář

Komentář k blogovému článku Botanicula, hra která zahřeje u srdce
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
HALF-LIFEBLAZEN   3x   Vím že píšu už pozdě (lepší pozdě než nikdy) ale ve všech bodech musím s tebou souhlasit, na tož že se o kytky extra nezajimám tak mě tahle hra doslova pohltila nezávisle na mojí specializaci na herní žánr, taky jsem si ji každý víkend musel střihnout znovu což se mi u většiny her nikdy nestávalo s vyjimkou starých her z mých mladých let, a tak dlouho jsme se u hry nenasmál například datel jak vytáhne gigantickou mršinu a zblajzne ji nebo armáda tučňáků z jednoho malého iglů s jedním tlustým a hodně mě potěšilo že hra umí i místy přitvrdit a tvářit se vážně a přesto i tam humor nechybí, např. první setkání s obří verzí pavouka který vykašle nové kolegy, nebo pavouk sedící na ulitě který týrá šneka zkrátka kdo nezahraje ten o hodně přichází. Plánuji to střihnout po čtvrté a tentokrát důkladně posbírat všechny karty zvířat.HALF-LIFEBLAZENhalf-lifeblazen6617    5.2.2014 12:26 HALF-LIFEBLAZEN

Vím že píšu už pozdě (lepší pozdě než nikdy) ale ve všech bodech musím s tebou souhlasit, na tož že se o kytky extra nezajimám tak mě tahle hra doslova pohltila nezávisle na mojí specializaci na herní žánr, taky jsem si ji každý víkend musel střihnout znovu což se mi u většiny her nikdy nestávalo s vyjimkou starých her z mých mladých let, a tak dlouho jsme se u hry nenasmál například datel jak vytáhne gigantickou mršinu a zblajzne ji nebo armáda tučňáků z jednoho malého iglů s jedním tlustým a hodně mě potěšilo že hra umí i místy přitvrdit a tvářit se vážně a přesto i tam humor nechybí, např. první setkání s obří verzí pavouka který vykašle nové kolegy, nebo pavouk sedící na ulitě který týrá šneka zkrátka kdo nezahraje ten o hodně přichází. Plánuji to střihnout po čtvrté a tentokrát důkladně posbírat všechny karty zvířat.

Alex6565    dcreep45: Tak to škoda, protože je to parádní hra, ale každý má jiný vkus.Alex6565alex656510787    16.5.2013 20:15 Alex6565

dcreep45: Tak to škoda, protože je to parádní hra, ale každý má jiný vkus.

dcreep45    Tahle hra mě vůbec nezaujala.dcreep45dcreep4516096    15.5.2013 18:19 dcreep45

Tahle hra mě vůbec nezaujala.

Alex6565    Díky chlapi :)Alex6565alex656510787    15.5.2013 16:44 Alex6565

Díky chlapi :)

LucyferEwill    jo jo vyborna hra vybornej clanek !LucyferEwilllucyferewill4878    15.5.2013 12:11 LucyferEwill

jo jo vyborna hra vybornej clanek !

Lootmaster    Dobrej blog o supr hře :)Lootmasterlootmaster5989    15.5.2013 11:30 Lootmaster

Dobrej blog o supr hře :)

ACR27    ahah :) ja ve blogu moc nevyznam protoze nemam zadnj blog :) vim o cem psat ale nevim jak napast :) takhle se to maze na nastenkach uzivatele :)ACR27acr277486    11.5.2013 14:12 ACR27

ahah :) ja ve blogu moc nevyznam protoze nemam zadnj blog :) vim o cem psat ale nevim jak napast :) takhle se to maze na nastenkach uzivatele :)

Alex6565    ACR27: Nic takového tam nebylo, ale nakonec to šlo v administraci bloguAlex6565alex656510787    11.5.2013 14:09 Alex6565

ACR27: Nic takového tam nebylo, ale nakonec to šlo v administraci blogu

ACR27    jak na nejakej komen najdes tak se tam vedel nicku (ten kdo koment napsal) se objevi cerveni krizek :) na vymazavani :)ACR27acr277486    11.5.2013 14:06 ACR27

jak na nejakej komen najdes tak se tam vedel nicku (ten kdo koment napsal) se objevi cerveni krizek :) na vymazavani :)

Alex6565   1x   ACR27: To je pohodě, myslím že jsem někde četl že jsi dislektik, nebo tak něco. V tom případě se není za co omlouvat. No já sběratelky ani nějak nevyhledávám, spíš jsem rád že si hru zahraju, už tak to jsou pro mě dost velké peníze. Přece jen život není jenom o hrách a tak musím investovat aji do jiných věcí :D ale Botaniculu si nejspíš pořídímAlex6565alex656510787    11.5.2013 13:16 Alex6565

ACR27: To je pohodě, myslím že jsem někde četl že jsi dislektik, nebo tak něco. V tom případě se není za co omlouvat. No já sběratelky ani nějak nevyhledávám, spíš jsem rád že si hru zahraju, už tak to jsou pro mě dost velké peníze. Přece jen život není jenom o hrách a tak musím investovat aji do jiných věcí :D ale Botaniculu si nejspíš pořídím

ACR27    nemas zac j:) sberatelka obsahuje par vesich v digitalny podobe na dvd a dve artwoky hrdinu rozpracovana verze a pak vymalovana a uz finalna verze :) ja jsem takovej fanatik do her ze vim kde je hledat na spravnim miste :) ps: omluvme za moji čestinu :)ACR27acr277486    11.5.2013 01:13 ACR27

nemas zac j:) sberatelka obsahuje par vesich v digitalny podobe na dvd a dve artwoky hrdinu rozpracovana verze a pak vymalovana a uz finalna verze :) ja jsem takovej fanatik do her ze vim kde je hledat na spravnim miste :) ps: omluvme za moji čestinu :)

Alex6565   1x   ACR27: Ona je aji sběratelka? ? :shock: tak to jsem netušil, dík za info.Alex6565alex656510787    11.5.2013 00:28 Alex6565

ACR27: Ona je aji sběratelka? ? :shock: tak to jsem netušil, dík za info.

ACR27    to hru jsem si dnes koupil sberatelku a je to dobra hra :) dobra hduba pekny a pribeh :)ACR27acr277486    10.5.2013 21:00 ACR27

to hru jsem si dnes koupil sberatelku a je to dobra hra :) dobra hduba pekny a pribeh :)

Alex6565    Mr. Triboni: To je velmi rozumné :DAlex6565alex656510787    10.5.2013 15:56 Alex6565

Mr. Triboni: To je velmi rozumné :D

Mr.Triboni    Alex6565: Až budou úžasné steam slevy, tak určitě si to koupím :-DMr.Tribonimrtriboni6895    10.5.2013 13:21 Mr.Triboni

Alex6565: Až budou úžasné steam slevy, tak určitě si to koupím :-D

Alex6565    Díky borci, vážím si vašich pochval.
A Mr. Triboni myslím že by udělal velkou chybu kdyby jsi se ji vyhnul, pro mě je to společně s Journey nejlepší hra minulého roku.
Alex6565alex656510787
    9.5.2013 21:10
Alex6565

Díky borci, vážím si vašich pochval.
A Mr. Triboni myslím že by udělal velkou chybu kdyby jsi se ji vyhnul, pro mě je to společně s Journey nejlepší hra minulého roku.

Lukkys    Geniální počin, stejně jako Machinárium. Uvidíme jaké téma bude příště.Lukkyslukkys18193    9.5.2013 21:04 Lukkys

Geniální počin, stejně jako Machinárium. Uvidíme jaké téma bude příště.

Mr.Triboni    Pěkná recenze. Možná si ji taky zkusím :-D :thumbup:Mr.Tribonimrtriboni6895    9.5.2013 19:11 Mr.Triboni

Pěkná recenze. Možná si ji taky zkusím :-D :thumbup:

RCS339    Amanita hry umí... viz Machinarium.
Pěkná recenze :thumbup:
RCS339rcs3397972
    9.5.2013 18:41
RCS339

Amanita hry umí... viz Machinarium.
Pěkná recenze :thumbup:

O autorovi blogu

Alex6565
Alex6565
Muž, 23 let, Zlín

Právě hraji:  XCOM: Enemy Unknow, TES 5: Skyrim

Jsem normální kluk co si občas rád něco zahraje. Nejradši mám RPG a sportovní hry, ale občas i nějaké to FPSko si zaharaji celkem rád. Jinak mně baví celkem všechno od hudby po sport. Poslední dobou se závodně věnuji florbalu.

Hry hodnotím podle toho jak mě baví a zaujmou. Rád si do přátel přidám každého, kdo bude mít zájem.

Moje nejoblíbenější hry jsou momentálně akční FPS, popřípadě nějaké ty akční arkády. Ačkoliv tomu tak nebylo vždycky, poslední dobou mě baví série CoD, je fajn přijít po náročném dni domů a jen tak bezhlavě si jít zastřílet, do toho prožít nějakej ten zajímavej příběh a totálně vypnout, navíc MP je opravdu parádní, takže se rád vracím znovu a znovu - stále mě baví čtvrtý díl, který si rád procházím pořád dokola, znám to sice už naspamět, ale pořád je to zábava. Hodně se mi zamlouvá i Black Ops 2 a MW3. Zatímco Ghosts jednoznačně zklamání. Rozhodně se těším až vyzkouším nový Advanced Warfare.

Stejně jako CoD mě chytl i Battlefield, ale ten hraju už od 2 dílu, s tím, že se nově chystám na 4 a potom popřípadě i na Hardline, který nevypadá vůbec špatně. Nově mě zaujal i Titanfall, který si musím vyzkoušet a trochu srdcovkou se stalo Watch Dogs.

Další srdeční záležitostí je série Metro, oba díly jsou prostě parádní a pořád je co zkoumat, doufám, že pokračování na sebe nenechá dlouho čekat.

Z dalších oblíbených her jmenuju starší Assasiny, těm novým opravdu moc neholduje, ikdyž Rogue mě pomalu nahlodává. RPG jako takové moc nemusím, přesto série Mass Effect mě dostala a v neposlední řadě sportovní tituly jako FIFA či NHL.

Poslední dobou mě hrozně baví post-apokalypické hry, hlavně jejich atmosféra je něco úžasného.

Založit herní BLOG